Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7358123



*

nr 735 8123


Gouache

Lars Lindeberg, ateljéinteriör, bladets mått: 27x34


Följerätt

Ja

Utrop:

700 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 januari 2012
kl 19:36:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/1 15:25:39 1      300 kr
23/1 17:19:17 2      350 kr
23/1 18:35:28 3      400 kr
23/1 19:07:14 2      450 kr
23/1 19:12:29 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ateljéinteriör gouache lars lindeberg täckfärg vattenfärg
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:26
  • 8063 Collage
    Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 20:20
  • 7166 Pastell
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad,..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:58
  • 7154 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. ”Slas”. S..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:37




Ladda ner broschyr